Główna
                                                       Wystawy
                                                    Mysli i slowa
                                             Sukcesy
                                   Inne ptaki
            Kształtne

 

     E - mail
     Powrót

KĘDZIERZAWY PADEWSKI

Bardzo podobaja mi się wszystkie rasy kanarków kędzierzawych więc i w/w rasa robi na mnie duze wrażenie. Tak naprawdę najwyzszej klasy padewskie widziałem bedac na wystawie we Włoszech. Było to w miejscowosci Vicenza na polnocy Włoch.
Niedaleko Vicenzy znajduje sie kolebka kanarka padwanskiego Padwa (Padova). Działajacy tam klub tak naprawde ma najlepszych hodowcow i najlepsze ptaki.
Do Polski kilka lat temu przywiozł własnie z Włoch kilka tych ptakow Tadek Bys, odstepujac je nastepnie swojemu koledze Krasuskiemu. Od tej pory stale wystawiane sa na wystawie kanarkow ksztaltnych w Łaziskach Górnych w kategorii z korona i z gładka głowa.
Prosze zauważyc, że nie wspomniałem jeszcze o kolorach wystepujacych w tej rasie. Włosi "rozbili" padewskie na grupy w zależnosci od koloru i upierzenia głowy.
Kanarki białe, zolte, szeki i cynamonowe stanowia osobne grupy konkursowe zarówno w przypadku ptaków gładkogłowych jak i z korona.
Rysunek znajdujacy sie obok pobrałem własnie ze strony internetowej klubu z Padwy. Przegladajac ta strone zauwazyłem, ze ma on rowniez swoj wzor karty ocen dla tej rasy, inny niż włoskiej fedracji FOI. Oczywiscie pozycje na karcie zgadzaja sie ze standardem COM-owskim. U nas jest troche inaczej. Pare lat temu Rada PFO w Ogolnym regulaminie konkursow i wystaw, obowiazujacym wszystkie stowarzyszenia członkowskie PFO, zastosowała zapis stosowania jednakowych kart ocen (federacyjnych) na wszystkich wystawach, łacznie z klubowymi. Takim sposobem wyrugowane zostały "moje" karty ocen na wystawach w Łaziskach Gornych. troche szkoda, bo były one zgrabniejsze niz oficjalne karty federacyjne.
pamietam, zdarzyło sie kiedys tak (przed 2010 rokiem), że w przeddzien konkursu kanarków w Łaziskach Górnych dowiedziałem sie, że nie zostana dostarczone na czas karty federacyjne. Poprawianie i drukowanie klubowych kart, które sam zaprojektowałem, zajęło mi cała noc.
Ale wroce moze do własciwego, przyjemniejszego tematu. fajnie by było gdyby conajmiej kilku hodowców miało padewskie w swoich hodowlach i pracowało nad ich doskonaleniem.

Kojarzenie kedzierzawych padewskich.

Kojarzymy te ptaki uwzgledniajac wiele czynnikow. Jednym z nich jest upierzenie głowy: korona i gładka głowa stanowi pare.
Kolor upierzenia równiez ma kolosalne znaczenie. Łaczenie w pary dwóch białych w zasadzie nie ma sensu. Przy kojarzeniu zoltego z białym kanarkiem radze prowadzic dobrze ksiazke legow. Pilnować zolte ptaki mogace byc odszczepiencami na kolor biały.
Niezmiernie wazna jest intensywnosc upierzenia, jakosc piora, jego długosc. Ptaki z długim piórem kojarzymy z ptakami o krotkim upierzeniu. Pozbywamy sie z hodowli ptaków o niesymetrycznych fryzurach.

Opis budowy ptaka

1. Głowa i szyja - Korona symetryczna z centralnym małym punktem, czesciowo przykrywa oczy i dziob. Z tylu gladko przechodzi w upierzenie szyi. Ptaki gladkoglowe maja wyrazne brwi nad oczami,glowa okragla. Szyja gladko upierzona, mocna, proporcjonalna do reszty ciala, przy przejsciu w barki piora tworza kolnierz wywiniety do gory.

2. Upierzenie - Długie, delikatne, jedwabiste, obszerne.

3. Wielkosc - 18 - 19 cm.

4. Postawa - Wyprostowana, nachylenie do patyczka 65 stopni, majestatyczny wyglad.

5. Piers - Piora dlugie, ulozone symetrycznie tworza zabot.

6. Plaszcz - Obszerny, symetryczny, opadajacy rowno na barki z centralnym przedzialkiem, zakrywajacy 2/3 grzbietu.

7. Boki - Obszerne, symetrycznie ulozone piora unoszace sie ponad skrzydlami.

8. Skrzydla - Dlugie i ciasno przylegajace do ciala.

9. Nogi - Mocne z dobrze upierzonymi udami.

10. Ogon - Dlugi i szeroki z zaznaczonymi pioprami kogucimi opadajacymi ku dolowi.

11. Wrazenie - Przyzwyczajenie do klatki, czystosc i zdrowie. Ptaki moga byc wystawiane we wszystkich kolorach.

Błedy w budowie kedzierzawego padewskiego


Zapewne Panstwo zauwazyliscie jak duzo jest elementów składajacych sie na ocene koncowa i jak wiele błedow budowy moze miec ten kanarek.
Fryzury, fryzury i jeszcze raz fryzury i to nie takie "rozczochrane". Maja byc bujne ale jednoczesnie proporcjonalnie ułozone.
Nie jest zatem wcale łatwe odpowiednie kojarzenie i hodowla padewskich.
Niezmiernie wazna jest wielkosc ptaka w przedziale 18 - 19 cm.
Warto tez wspomniec, ze dla tej rasy stosuje sie duze, prostokatne klatki wystawowe. Wystawianie tych ptakow w klatkach "kopulastych" czy też jak niektórzy hodowcy mowia "tunelowych" nie jest dopuszczalne, a przede wszystkicm niszczy upierzenie i wpływa stresujaco na ptaki.

Foto - kedzierzawy padewski


Zdjecia pobrano ze strony internetowej klubu hodowcow kedzierzawych padewskich:

http://www.clubarricciatopadovano.com