Główna
                                                       Wystawy
                                                    Spotkania
                                             Sukcesy
                                   Inne ptaki
            Kształtne

 

     E - mail
     Powrót

KĘDZIERZAWY PADWAŃSKI

Bardzo podobaja mi się wszystkie rasy kanarków kędzierzawych więc i w/w rasa robi na mnie duze wrażenie. Tak naprawdę najwyzszej klasy padwańskie widziałem bedac na wystawie we Włoszech. Było to w miejscowosci Vicenza na polnocy Włoch.
Niedaleko Vicenzy znajduje sie kolebka kanarka padwanskiego Padwa (Padova). Działajacy tam klub tak naprawde ma najlepszych hodowcow i najlepsze ptaki.
Do Polski kilka lat temu przywiozł własnie z Włoch kilka tych ptakow Tadek Bys, odstepujac je nastepnie swojemu koledze Krasuskiemu. Od tej pory stale wystawiane sa na wystawie kanarkow ksztaltnych w Łaziskach Górnych w kategorii z korona i z gładka głowa.
Prosze zauważyc, że nie wspomniałem jeszcze o kolorach wystepujacych w tej rasie. Włosi "rozbili" padwanskie na grupy w zależnosci od koloru i upierzenia głowy.
Kanarki białe, zolte, szeki i cynamonowe stanowia osobne grupy konkursowe zarówno w przypadku ptaków gładkogłowych jak i z korona.
Rysunek znajdujacy sie obok pobrałem własnie ze strony internetowej klubu z Padwy. Przegladajac ta strone zauwazyłem, ze ma on rowniez swoj wzor karty ocen dla tej rasy, inny niż włoskiej fedracji FOI. Oczywiscie pozycje na karcie zgadzaja sie ze standardem COM-owskim. U nas jest troche inaczej. jakis czas temu Rada PFO wydała nakaz stosowania jednakowych kart ocen (federacyjnych) na wszystkich wystawach, łacznie z klubowymi. karty zas nalezy zakupic w PFO. Moim zdaniem Absurd !!!!
kiedys zdarzyło sie tak, że w przeddzien konkursu kanarków w Łaziskach Górnych dowiedziałem sie że nie zostana dostarczone na czas karty federacyjne. Poprawianie i drukowanie klubowych kart, które sam zaprojektowałem, zajęło mi cała noc.
Ale wroce moze do własciwego, przyjemniejszego tematu. fajnie by było gdyby conajmiej kilku hodowców miało padwanskie w swoich hodowlach i pracowało nad ich doskonaleniem.

Kojarzenie kedzierzawych padwanskich.

Kojarzymy te ptaki uwzgledniajac wiele czynnikow. Jednym z nich jest upierzenie głowy: korona i gładka głowa stanowi pare.
Kolor upierzenia równiez ma kolosalne znaczenie. Łaczenie w pary dwóch białych w zasadzie nie ma sensu. Przy kojarzeniu zoltego z białym kanarkiem radze prowadzic dobrze ksiazke legow. Pilnować zolte ptaki mogace byc odszczepiencami na kolor biały.
Niezmiernie wazna jest intensywnosc upierzenia, jakosc piora, jego długosc. Ptaki z długim piórem kojarzymy z ptakami o krotkim upierzeniu. Pozbywamy sie z hodowli ptaków o niesymetrycznych fryzurach.

Opis budowy ptaka

1. Głowa i szyja - Korona symetryczna z centralnym małym punktem, czesciowo przykrywa oczy i dziob. Z tylu gladko przechodzi w upierzenie szyi. Ptaki gladkoglowe maja wyrazne brwi nad oczami,glowa okragla. Szyja gladko upierzona, mocna, proporcjonalna do reszty ciala, przy przejsciu w barki piora tworza kolnierz wywiniety do gory.

2. Upierzenie - Długie, delikatne, jedwabiste, obszerne.

3. Wielkosc - 18 - 19 cm.

4. Postawa - Wyprostowana, nachylenie do patyczka 65 stopni, majestatyczny wyglad.

5. Piers - Piora dlugie, ulozone symetrycznie tworza zabot.

6. Plaszcz - Obszerny, symetryczny, opadajacy rowno na barki z centralnym przedzialkiem, zakrywajacy 2/3 grzbietu.

7. Boki - Obszerne, symetrycznie ulozone piora unoszace sie ponad skrzydlami.

8. Skrzydla - Dlugie i ciasno przylegajace do ciala.

9. Nogi - Mocne z dobrze upierzonymi udami.

10. Ogon - Dlugi i szeroki z zaznaczonymi pioprami kogucimi opadajacymi ku dolowi.

11. Wrazenie - Przyzwyczajenie do klatki, czystosc i zdrowie. Ptaki moga byc wystawiane we wszystkich kolorach.

karta ocen dla kedzierzawego padwanskiego

Prosze przyjrzec sie dokładnie zamieszczonej obok karcie ocen. Zapewne Panstwo zauwazyliscie jak duzo jest elementów składajacych sie na ocene koncowa. Nie jest zatem wcale łatwe odpowiednie kojarzenie i hodowla padwanskich. Warto tez wspomniec, ze dla tej rasy stosuje sie duze, prostokatne klatki wystawowe. Wystawianie tych ptakow w klatkach "kopulastych" czy też jak niektórzy hodowcy mowia "tunelowych" nie jest dopuszczalne, a przede wszystkicm niszczy upierzenie i wpływa stresujaco na ptaki.

Foto - kedzierzawy padwanski


Zdjecia pobrano ze strony internetowej klubu hodowcow kedzierzawych padwanskich:

http://www.clubarricciatopadovano.com